מיטות מתכווננות לאנשים עם בעיות ניידות

בגלל שאנחנו מבלים לפחות שליש מחיינו במיטה, חשוב מאוד להשתמש במיטה נוחה ככל האפשר. לאלה בינינו המוגבלים בניידות או משותקים לחלוטין, שמשתמשים במיטה זמן רב יותר, חיוני ביותר לשקול תנועה, נוחות ובטיחות בעת בחירת המיטה. הבחירה הנכונה תבטיח נוחות וקלות תנועה כשרוצים לצאת מהמיטה. ניידות הגוף והנוחות של אנשים המוגבלים בגופם תיקבע את רמת התפקוד העצמי שלהם ואת יכולתם לפעול ולתזמן את חייהם במידה מסוימת של עצמאות. 


 

למי שזקוק למיטה מיוחדת בגלל בעיות בריאות או ניידות, מומלץ לבקש עזרה וייעוץ מאנשי מקצוע הבריאות לפני היציאה לתהליך הקנייה. למרות שהשימוש בציוד מיוחד יכול להוות פתרון, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי, משום שייתכן שתוכלו לשנות את הדרך שאתה עושה דברים.

מיטות מיוחדות המתאימות בין היתר לאנשים עם בעיות בריאות וניידות נקראות מיטות מתכווננות. הן ידועות גם כמיטות מצבים, עם שניים או יותר חלקים מתחת למזרן הנעות על גבי ציר כדי ליצור מצבים שונים. הפעולה של העלאה והורדת קטעי הבסיס ידועה כפרופיל. הן יכולות להיות חשמליות או מופעלות ידנית, או תערובת של שניהם.

מיטות מתכווננות יכולות לבוא בגודל של מיטת יחיד או מיטה זוגית, כשלכל צד יש פונקציות שונות. בתצורה כזו, חשוב להפריד בין המיטות כך שלמטפל יהיה מספיק מקום מסביב למיטה לגשת ולהגיש עזרה.

ניתן להרים את המיטה המתכווננת למצב הנוטה לישיבה או הרמת הראש. זווית משענת הגב עלולה ליצור בעיה שהאדם יחליק במורד המיטה. לכן צריך להיות ערוך עם מכשיר כלשהו למרגלות המיטה כדי למנוע החלקה. יש מיטות מתכווננות 3 מצבים עם העלאה נמוכה של הברכיים, מה שעשוי למנוע החלקה במורד המיטה. אפשרות טובה יותר היא מיטת 4 מצבים, שבה החלק התחתון של השוכב נתמך על ידי חלק נפרד, בזמן שחלק הברך מורם, וזו העמדה היציבה ביותר עבור המשתמש.

מיטות מתכווננות המנועות על חשמל בדרך כלל שקטות מאוד כשהן מופעלות, למרות שהן מסתמכות על כמה מנועים. הן יכולות להיות מופעלות על ידי האדם השוכב במיטה או על ידי המטפל האחראי לבטיחותו של האדם וקלות לשימוש בלחיצה על כפתור. הן נחשבות לשימושיות במיוחד, כיוון שהן מסוגלות לשנות את גובה המיטה על מנת להקל על הרגל או על היד של האדם.

מיטות מתכווננות המופעלות באופן ידני בדרך כלל נשלטות על ידי דוושות גז לרגל, או מנגנון אחר. רבים ממנגנונים אלה קצת קשים ולא אחידים בשימוש, דורשים מאמץ וכיפוף מצד המטפל ורק לעתים רחוקות מותאמים אישית.

מזרני מיטה מתכווננת מורכבים לרוב מקצף או לטקס, ובמקרה של קצף, צריכים חלוקה לנוחות גדולה יותר למשתמש. ניתן להשתמש גם במזרני קפיצים מתיל, אבל אלה צריכים להיות מותאמים למיטות מסויימות.

מיטה מתכווננת נחשבת להכרחית ואף קריטית למניעה וטיפול בפצעי לחץ (כיבי לחץ). לשם כך עשוי לשמש מזרן לחץ או כיסוי בשילוב עם מזרן סטנדרטי. המשתמש יכול לשנות מיקומו על ידי שינוי מצב המיטה, ויכול להשפיע על חלוקת משקל, ובכך לסייע במניעת היווצרות פצעי לחץ.

שינוי גובה המיטה היא גם פונקציה ברוב המיטות מתכווננות. מלבד העובדה שקל יותר להיכנס ולצאת מהמיטה, יש לכך גם ערך בטיחותי שבו המיטה יכולה לרדת לגובה מינימום ולמנוע סכנה של נפילה מהמיטה. מטפלים יכולים להעלות מיטות אלה בקלות על מנת לסייע לאנשים, או להפוך את המיטה על מנת להתאים מצעים.

חשוב שהמיטה לא תהיה צמודה לקיר חוסם שימנע תנועה אנכית של המיטה או כל דבר שעלול ללכוד את האדם מתחת למיטה.
Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to LinkedIn LinkedIn Share to Google+ Google+